Apevia CAPTAIN550-10 ATX Power Supply with All Black Cables (10-pk)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
13
quantity
Product details
Category
Apevia CAPTAIN550-10 Captain Series 550W Power Supply with 1 x 120mm Auto-Thermally Controlled Black Case Fan. 1 x 20 /24pin Main Power /1 x 12V(P8) / 1 x 6+2 PCI-express/ 3 x SATA/ 3 x Molex/ 1 x Floppy Connectors. 115/230V Switch, 5% Tolerance of 5V, 3.3V & 12V Output. Max. Output Current +3.3V(16A), +5V(17A), +12V(39A), -12V(0.3A), +5Vsb(2.5A), Circuit/Over-Current/Over-Voltage/Over-Power/Under-Voltage/Over-Temperature Protections. For safety, do not overload, abuse or modify the power supply unit. Use of this unit for Bitcoin Mining is not suggested since it will shorten the life and cause failures of power supply. Use for mining purposes is not covered by warranty.
  • Apevia CAPTAIN550-10 Captain 550W ATX Power Supply. 10 pack.
  • Connectors:1 x 20/24pin Main Power, 1 x P8pin(P4+4pin), 1 x 6/8pin PCI-express, 12V, 3 x SATA, 3 x Peripheral, 1 x Floppy
  • 1 x Auto-Thermally Controlled Black 120mm Fan. 115/230V Switch
  • Max. Output Current +3.3V(16A), +5V(17A), +12V(39A), -12V(0.3A), +5Vsb(2.5A)
  • Safety Protections. Standard ATX Size: 5.9" x 5.5" x 3.4" (L x W x H). All Black Cables for Neatness.